O mne

Štefan

Bolo to už dávno, mal som len 13 rokov keď som prvý krát chytil do ruky fotoaparát. Pamätám si, že to bolo jeden z tých, ktoré ešte fungovali na film. O pár rokov na to začali prichádzať na trh už prvé ,,digitálne foťáky,,. Mojou prvou zrkadlovkou bol vtedy Nikon D100 s rozlíšením 6 Mpix. Mal som vtedy 17 rokov.

Nakoľko milujem zvieratá a prírodu, boli to objekty ktoré sa stali mojím prvým objektom záujmu. Postupne som prechádzal na fotenie ľudí, rodín, priateľov a známych. V čase mojej neskorej puberty mi prvý krát prišla zaujímavá ponuka fotenia maturantov na ich maturitné oznámenia (tzv. po našom oznamká). Bolo mi asi 20 keď som bol prvýkrát oslovený fotiť nejaké portréty na oznámenia pre maturantov.   Postupne som takto získaval skúsenosti a prax. Keď som dostal v roku 2006 prvú ponuku fotiť svadbu jednej mojej známej. Z tohto roku pochádza moja prvá skúsenosť s fotením svadby, ktorú si s mnoho úsmevnými spomienkami rád prehrávam v pamäti dodnes. Postupom času som sa ani nenazdal a už som fotil od 20 do 35 svadieb ročne. Čim so získal veľa skúseností. Práca s technikou, osvetlením, ale hlavne prácu s ľuďmi ma formovala až do dnešnej podoby fotografa. Stále chodilo viac nápadov, nové výzvy, ktoré si vyžadovali stálu investíciu do techniky. Postupne som začal fotiť malé deti manželom, ktorým som fotil svadby. Čo si vyžadovalo ďalšie investície a vzdelávanie sa v oblasti fotografovania detí a práce s nimi. Nikdy som nepatril zameraním zrovna medzi fotografov ktorý sa venujú prioritne tomuto žánru. Ale aj napriek tomu v dnešnej dobe fotím 100-ky detí. A som nesmierne rad ak sa výsledok môjho úsilia ľudom páči.

Počas mojej fotografickej kariéry mám za sebou nejaké publikácie, kde boli použité moje fotografie, na dvoch som aj spoluautorom.

Rok na love

Lovecká lukostreľba

Poľovačka s lukom

Lovecká lukostreľba

Tým že som sa dlhé roky venoval fotografovaniu zvierat a prírody, mám za sebou 7 výstav na túto tematiku.

Môj fotografický život si prešiel asi všetkým, od fotenia produktov malých šperkov, festivalov, koncertov, rodinných akcií, stužkových slávnosti, spoločenských podujatí, svadieb, portrétov ľudí, glamour fotografií, fotenie aktov, fotenie detí, fotenie batoliat, fotenie v škôlkach, fotografie s poľovníckou tematikou,   mam za seba projekty kde som niekoľko mesiacov fotil prírodu, dediny, a rôzne pamiatky, niekoľko rokov som fotil dokonca aj šport, tance a podobne. Je toho dosť čo všetko som si vyskúšal a čo všetko ma baví.

Najdôležitejšie je pre mňa to, že môžem byť s ľuďmi, a výsledok mojej práce im robí radosť. Snažím sa pre nich zachytávať tie najkrajšie momenty, na ktoré budú spomínať v dobrom.

Dnešným mojím zameraním je svadobné fotenie, portrétna fotografia, fotenie detí, rodín, stužkových slávností, a rôzne produktové fotografie pre firmy.

Najkrajšie na fotografii je to keď ju môžete mať vytlačenú.

Preto sa od roku 2014 venujem aj profesionálnej tlači fotografii. Tlačím fotografie na 12 atramentovej tlačiarni ktorá umožňuje tlačiť fotografie do 1,1 metrovej šírky. Pre zákazníkov vyrábam aj obrazy, a fotografie v tej najlepšej možnej kvalite.

Tým že ma niekoľko ročné skúsenosti jednak s klientami a aj s technikou. Som veľakrát oslovovaný začínajúcimi fotografmi, ktorým veľmi rád odovzdáva svoje skúsenosti. Odmenou mi je to že som rad ak s času na čas dajú vyhotoviť nejaký produkt ku mne v podobe obrazu alebo tlačených fotografii. A zároveň sa spoločne s nimi teším z ich prvých aj nastávajúcich úspechov.